Anketa

Tko će osvojiti Kup Nacija?

Gana
5 (26.3%)
Obala Bjelokosti
9 (47.4%)
Mali
0 (0%)
Senegal
3 (15.8%)
Tunis
0 (0%)
Netko 3.? u komentaru napisati tko
2 (10.5%)
Barcelona
0 (0%)

Ukupno Glasova: 18

Autor Tema: Afrički Kup Nacija  (Posjeta: 28649 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ozz

• Hero Member
  • Stade sve,samo život prođe...
Afrički Kup Nacija
« : Siječanj 07, 2012, 23:21 »

Subota navečer i nema bolje stvari od...........doprinjeti forumu i pisati o Afričkom Kupu Nacija. Čudom se čudim da ove teme nema,(a ima Copa Americe)jer dosta igrača iz Premier lige igra za "zemlje trečeg svijeta" i imaju vrlo bitnu ulogu i u repkama i u klubovima.

Povijest
Afrički Kup Nacija ili službeno "CAN"(fra. "Coupe d'Afrique des Nations") prvi je put igran 1957. kada su na tom natjecanju nastupale samo 3 reprezentacije: Egipat,Etiopija i Sudan; trebala je sudjelovati i Južna Afrika,no ona je naknadno diskvalificirana zbog apartheida koji je tada bio u toj zemlji. Kup Nacija je slijedećih godina rastao i došao do broja 16.
Sistem natjecanja je vrlo lak: 4 skupine po isto toliko reprezentacija,prve dvije ekipe idu knock out fazu( sistem isti kao na Europskome prvenstvu).

1950.-1960.
Afričke zemlje su na 3. FIFA-inom kongresu u Lisabonu u 6.mjesecu 1956. godine predložile da se stvori natjecanje "AKN",što je i izglasano.
Prvo natjecanje je bilo u Sudanu(Khartoum). U prvom finalu su igrali Etiopija0-4Egipat. Inače na tome je natjecanju odigrano samo dvije utakmice. Sudan i Egipat koji su razigravali za finale,te Etiopija koja je ždrijebom išla u finalu,jer je kako sam već spomenuo Južna Afrika diskvalificirana zbog političke situacije u zemlji.
Dvije godine kasnije iste 3 ekipe su se našle na 2.izdanju "AKN",Egipat je obranio krunu no ovaj put pobjedivši Sudan rezultatom 2:1.
3. "AKN" je narastao na čak 9 timova,a domačin je bila Etiopija(Adis Abeba). Domačin je osvojio krunu pobjedivši  dotad neporažene Egipćane sa 4-2.

1963.-1970. Dominacija Gane
Gana je osvojila "AKN" 1963. i 1965. U Accri (Gana) 1963. je u finalu pobjedila Sudan sa 3-0,da bi dvije godine kasnije obranila naslov protiv Tunižana,ujedno i domaćina.
1968. DR Kongo je napokon prekinuo prevlast Gane,pobjedivši ih u Etiopiji sa 3-2. U ovo natjecanje je pristupilo 22 ekipe u preliminarnim rundama,da bi se na finalno natjecanje kvalificiralo 8 ekipa.
Od 1968. ustanovljeno je da se "AKN" održava svake dvije godine(parne),to je ostalo na snazi do danas.

1970.
1970. u Sudanu prvi puta u povijesti "AKN" je emitiran preko TV ekrana,domaćini su pobjedili Gance s grčkih 1-0, spomenimo da je reprezentaciji Gane to bilo četvrto uzastopno finale.
U periodu od 1970. do 1980. šest je reprezentacija osvojilo AKN: Sudan,Kongo,Zair(DR Kongo),Maroko,Gana i Nigerija.
Prvi puta u povijesti finale je moralo biti ponovljeno nakon što i nakon produžetaka nije bilo pobjednika između Zaira2:2Zambije(nije mi jasno zašto nisu pucali penale :sram). Drugi susret je odigran dva dana kasnije,a Zair je slavio golovima gospodina Mulamba N'daye s 2:0. Tri mjeseca ranije Zair je postao prva tamnoputa Afrička koja se kvalificirala na Svjetsko prvenstvo.

1980.
U slijedećih 10 godina dvije su zemlje bile ispred svih, Kamerun i Nigerija. Kamerun je osvojio 1984. i 1988.,a 1986. je poražen u finalu od Egipta. Nigerija je osvojila "AKN"1980. no uspjela je u razmaku od 10 godina čak 3 puta izgubiti u finalu.

1990.
1994. Afrički nogometni svijet je zavijen u crno,naime putujući na utakmicu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo avion reprezentacije Zambije se srušio i velika večina reprezentativaca je poginula.
1996. nakon godina izbivanja zbog apartheida,Južna Afrika se vraća trijumfalno na scenu osvojivši tadašnje izdanje.

2000.
Egipatska dominacija u posljednja 3 kupa nacija osvajaju isto toliko kupa,nažalost nisu u mogućnosti i 4 puta za redom osvojiti to natjecanje jer se nisu kvalificirali.

2010. FIFA je donijela odluku da se slijedeća prvenstva odigravaju neparnim godinama,kako se ne bi kosila sa EURO-m ili World Cup-om. Tako će 2013. najbolje afričke zemlje ugostiti Južna Afrika, 2015. Maroko, a 2017. Libija.
Važno je napomenuti da su se Južna Afrika i Libija zamjenile za godine domaćinstva zbog građanskog rata u Libiji.
Predsjednik FIFA-e Sepp Blatter predložio je da od 2017. "AKN" bude u 6.mjesecu kako bi Afrički igrači mogli igrati za svoje europske klubove,no to bi odmah značilo da neke zemlje nisu u mogućnosti biti domaćini jer je u periodu od 6. - 9. mjeseca sezona kiša u (Centralnoj)Africi.

POBJEDNICI:
1.EGIPAT    7 PRVENSTAVA  1 DRUGO MJESTO 3 TREĆA MJESTA
2.GANA       4 PRVENSTVA    4 DRUGA MJESTA  1 TREĆE MJESTO
3.KAMERUN 4 PRVENSTVA    2 DRUGA MJESTA  1 TREĆE MJESTO

NAJBOLJI STRIJELCI(UKUPNO):
1. SAMUEL ETO'O(KAM)     17 GOLOVA
2. LAURENT POKOU(O.BJ) 14 GOLOVA
3. RASHIDI YEKINI(NIG)    13 GOLOVA

ZA iscrpnije informacije" Službena stranica Afričkog Kupa Nacija".

AFRIČKI KUP NACIJA 2012. (GABON I EKVATORIJALNA GVINEJA)

Počinje 21.1.2012. (BATA) otvaraju domaćin Ekvatorijalna Gvineja i Libija,a završava finalom 12.veljače u Librevilleu(Gabon).

Gradovi domaćini: Libreville(Stade d'Angondjé), Franceville(Stade de Franceville) - Gabon
                             Bata(Estadio de Bata), Malabo(Nuevo Estadio de Malabo) - Ekv.Gvineja

A GRUPA                                 B GRUPA                          C GRUPA              D GRUPA
EKVATORIJALNA GVINEJA        ANGOLA                           GABON                BOTSVANA
LIBIJA                                     BURKINA FASO                 MAROKO              GANA
SENEGAL                                OBALA BJELOKOSTI          NIGER                  GVINEJA
ZAMBIJA                                 SUDAN                              TUNIS                  MALI

ZVIJEZDE:
SENEGAL: Mousa Sow(Lille), Demba Ba(Newcastle)
OBALA BJELOKOSTI: Yaya i Kolo Toure( Manchester City)
GANA: Andre Ayew(Marseille) - najbolji igrač Afrike , Suley Muntari (Inter)
MALI: Seydou Keita(Barcelona),Garra Dembélé (Freiburg)

Igrači koji igraju na Kupu Nacija,koji igraju u Engleskoj:
SENEGAL: Armand Traore(QPR), Mohamed Diame(Wigan), Demba Ba(Newcastle)
BURKINA FASO: Bertrand Traore( Chelsea)
OBALA BJELOKOSTI: Yaya i Kolo Toure ( Manchester City), Sol Bamba(Leciester),Gervinho(Arsenal),Salomon Kalou, Didier Drogba ( Chelsea)
MAROKO: Adel Taarabt(QPR),Marouane Chamakh(Arsenal)
GANA: John Pantsil(Leiceister), Asamoah Gyan(Sunderland) posudba Al-ain

Osvrt
Ovo će prvenstvo biti "oslabljeno" za dvije vrlo jake momčadi,a to su Kamerun i Egipat, nema također uvijek neugodnih Alžiraca,no atraktivnosti neće nedostajati. Mišljenja sam da će se glavna bitka voditi između Obale Bjelokosti i Gane,te da će to biti finale. No,hoće li Demba Ba zadržati odličnu formu i voditi Senegal do iznenađenja? Hoće li Seydou Keita potpomognut "francuzima" pomrsiti planove Gani već u skupini ostaje za vidjeti. Bilo kako bilo nekim klubovima pri tome mislim na City ponajviše će nedostajati njihovi igrači,a kao navijač Liverpoola drago mi je da im odlaze dva dosta bitna kotačića u defenzivnom djelu,no uvjerili smo se da Yaya može i u napadačkom djelu napraviti dar-mar.

p.s. molim vas da ne zamjerate,ovaj tekst sam praktički 2 puta pisao jer mi je na polovici komp samo stao raditi

BAŠ ME ZANIMA HOĆE LI BITI RASISTIČKIH VRIJEĐANJA ?  :O :D
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2012, 12:22 Ozz »

Offline david_1991

• Hero Member
Odg: Afrički Kup Nacija
« Odgovori #1 : Siječanj 07, 2012, 23:53 »
..Kup nacija sam uvijek rado pogledao..utakmice su većinom atraktivne,pune prilika i napadačkog nogometa..nijedna reprezentacija mi nije posebno mrska,ali nebih volio da pobjednik bude Obala Bjelokosti,čisto iz razloga jer imaju dosta igrača naših konkurenata,pa da se ne napumpaju samopouzdanjem..

..btw. pohvala na trudu za uvodni post  :super..

Offline Luis Garcai

• Hero Member
« Odgovori #2 : Siječanj 08, 2012, 00:01 »
Eh da je vise ovakvih postova. Cestitke na trudu  :super

Nikad nisam nesto narocito pratio ovaj kup, ali moglo bi se pogledati cisto radi nekih igraca poput Doumbie. Moj favorit i ove godine Egipat.

Offline david_1991

• Hero Member
« Odgovori #3 : Siječanj 08, 2012, 00:04 »
Moj favorit i ove godine Egipat.

..nisu se ni kvalificirali..

Offline gizmo

• Hero Member
    • klikni mi na klitoris
« Odgovori #4 : Siječanj 08, 2012, 00:08 »

:D

Online grbi

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Dobra 'metla' ovoga foruma
    • http://www.youtube.com
« Odgovori #5 : Siječanj 08, 2012, 00:15 »
pohvale i od mene. zadnje vrijeme sve vise pratim ovaj turnir koji se dize kvalitetom. nekada nije bilo previse informacija, naravno osim onoga sto se citalo u novinama. danas kvalitetom pojedinaca koji igraju u Europi, nekim rezultatima tih repki na SP raste i interes za taj kup.
iako takticki losiji nogomet ipak ima svoju draz i sve je vise dobrih utakmica. osobno cu pokusat pratiti sve sto stignem
Osim trenera odgovornost za partije koje su bile ispod očekivanja, moraju snositi i igrači. Ne sporedni, nego oni najvažniji. Ako se netko naziva nositeljem igre, onda je to zato jer momčadi odlazi tamo gdje je taj igrač, ili ti igrači, odvedu... najbolji igrači određuju gornji limit momčadi!!!

Offline Luis Garcai

• Hero Member
« Odgovori #6 : Siječanj 08, 2012, 00:26 »

bote kamen, kakva ispala  :sram. A nista onda sam za Mali

Offline Gago8

• Hero Member
  • HE's big and he's fuckin'ard SG8
« Odgovori #7 : Siječanj 08, 2012, 01:04 »
Nema do Maroka  B-)
When I die, don't bring me to hospital. Bring me to Anfield. I was born there and will die there! S.G.

http://24.media.tumblr.com/tumblr_m50oaoGow11qbkyo1o1_500.gif

Offline sabrina

• Hero Member
  • M.Z. <3
« Odgovori #8 : Siječanj 08, 2012, 01:26 »
ja znam za koga sigurno neću navijat, Gana  :D neka tureji i drogba i tko god daju sve od sebe za svoju repku i nek se izmore tamo do maksimuma! go for a win!

Offline El Rey

• Hero Member
  • Heart as big as Liverpool
« Odgovori #9 : Siječanj 08, 2012, 02:28 »
Obala bjelokosti kao i uvijek

Offline El Rey

• Hero Member
  • Heart as big as Liverpool
« Odgovori #10 : Siječanj 08, 2012, 09:06 »
Btw kad pocinje africki kup nacija

Offline Ozz

• Hero Member
  • Stade sve,samo život prođe...
« Odgovori #11 : Siječanj 08, 2012, 09:09 »
Btw kad pocinje africki kup nacija
21.1. u Ekvatorijalgvinejskom  :kuler gradu Bati...ccc ja ne znam kako ste neki čitali ovaj post :sram Garcai za Egipat, ti to pitaš ...neka,bitno da će biti dobrog nogometa.  :) Stvarno mi nije jasno kako se Kamerun i Egipat nisu kvalificirali,dobro Kamerun bi i ovako bez Eto'oa igrao.

Online grbi

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Dobra 'metla' ovoga foruma
    • http://www.youtube.com
« Odgovori #12 : Siječanj 08, 2012, 10:32 »
21.1. u Ekvatorijalgvinejskom  :kuler gradu Bati...ccc ja ne znam kako ste neki čitali ovaj post :sram Garcai za Egipat, ti to pitaš ...neka,bitno da će biti dobrog nogometa.  :) Stvarno mi nije jasno kako se Kamerun i Egipat nisu kvalificirali,dobro Kamerun bi i ovako bez Eto'oa igrao.
:lol nisi boldao vazne informacije
Osim trenera odgovornost za partije koje su bile ispod očekivanja, moraju snositi i igrači. Ne sporedni, nego oni najvažniji. Ako se netko naziva nositeljem igre, onda je to zato jer momčadi odlazi tamo gdje je taj igrač, ili ti igrači, odvedu... najbolji igrači određuju gornji limit momčadi!!!

Offline ringo starr

• Hero Member
« Odgovori #13 : Siječanj 08, 2012, 10:50 »

šta se s nigerijom događa, vidim nema ni njih

Offline liverbird91

• Hero Member
« Odgovori #14 : Siječanj 08, 2012, 11:14 »
Nemam svog favorita, ni momčad za koju navijam, ali Burkina Faso zvuči simpatično.  :p